Hello World?
Kitąmet vyksiančiame svarbiausiame architektūros renginyje pasaulyje, Venecijos architektūros bienalėje, debiutuos Lietuva. Šiam debiutui brėžiamas naujas ambicingas tikslas – statyti savo paviljoną. Tai itin įžūlus veiksmas, nes pretenduojama į vienintelį laisvą sklypą Venecijoje, kuriame dar įmanoma naujo nacionalinio paviljono statyba. Projekto autoriams tokia neužvaldyta teritorija vandenyje suteikia galimybę persvarstyti alternatyvius bienalės augimo modelius bei kritiškai įvertinti tradicines pretenzijas į patrauklius miesto teritorijos žemės sklypus. Projektu siekiama ne užimti, o įsteigti vietą, kuri būtų nuolat perkuriama ir kurioje taptų įmanoma pasiūlyti įvairias veiksmų serijas, išryškinančias formuojantį vaidmenį. Tokiu būdu apibrėžtos architektūrinės formos tema susiejama su pedagogine – formavimo – praktika. „Pelkių paviljonas“ iš esmės yra vaizduotės projektas, kurio statybos proceso metu bus kuriami nematerialūs architektūros diskursai ir pasitelkiamos įvairialypės edukacinės praktikos.
Pirmąja paviljono dalimi taps Nacionalinėje dailės galerijoje rengiamas paskaitų ciklas „Hello World?“. Šis pavadinimas yra užuomina į programavimo kalbos sintaksės demonstraciją, naudojamą kaip įvadas į naują programavimo kalbą. Todėl šios nemokamos paskaitos, kaip įvadas į „Pelkių paviljoną“, bandys išplėsti ir atrasti naujas reprezentacijos, architektūros ir pedagogikos ribas, kurios būtų toliau nagrinėjamos Venecijos architektūros bienalės metu. Garsūs pašnekovai iš JAV ir Europos kvies nagrinėti naujus diskursus, kritiškai interpretuoti aplinką ir kartu pasinerti į „Pelkių paviljoną“. Tai yra jau 21-asis Architektūros [pokalbių] fondo organizuojamas ciklas, kuriame kviečiami išskirtiniai pašnekovai, kurie ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet suintriguoja, priverčia mąstyti kitaip. Ši iniciatyva siekia skleisti kultūros idėjas visuomenėje, skatinti kritinį mąstymą ir architektūros kultūros formavimą.
„Pelkių paviljono“ kuratoriai: Nomeda ir Gediminas Urbonai.
Pokalbių ciklo kuratorius: Andrius Ropolas.
Iliustracijų autorius: Laimonas Zakas.
Projektą pristato: Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija.
Projekto partneris: Nacionalinė dailės galerija.
Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje, Konstitucijos pr. 22, Vilniuje ir prasideda 20 valandą. Pokalbiai vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Renginiai nemokami.
ŠVIETIMO ARCHITEKTŪRA: BENDRUOMENĖS IR INOVACIJOS
Architektūros fondas kartu su Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakultetu 2015 m. surengė pirmąjį paskaitų ciklą, skirtą švietimo architektūros kūrimo problemoms spręsti. Šio ciklo metu, penki pranešėjai iš Olandijos, Vokietijos, Jungtinės karalystės, Italijos ir Belgijos pasidalino savo patirtimi, pasiekimais ir formuojant ir pertvarkant mokymosi erdves.
Šis paskaitų ciklas paskatinto senųjų demokratijų patirties studijas ir plačias skirtingų sričių specialistų diskusijas: architektūros, švietimo ir viešojo administravimo specialistų, atsakingų už mokymosi erdvių kūrimą ir transformacijas, taip pat neabejingų bendruomenių atstovų. Daug dėmesio buvo skirta architektūros ir mokymosi paradigmų suderinamumui bei jų kaitai.
Tęsdami pradėtą diskusiją švietimo architektūros pokyčių klausimais, naujasis Architektūros [pokalbių] fondo 22-asis paskaitų ciklas sieks plačiau aptarti valstybės, miesto, mokyklos bendruomenės bei asmeninio dalyvavimo įtaką ir vaidmenį puoselėjant ugdymo sistemą bendrai, bet ir naują edukacinių erdvių kokybę.
Pokalbių ciklo kuratoriai: Liutauras Nekrošius, Edita Riaubienė, Dolf Broekhuizen
Ciklo iliustracijos autorius: Aurimas Gaižauskas
22-ojo ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Tarkett, Nyderlandų karalystės ambasada
Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.
Pokalbių pradžia 20:00.
Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks anglų kalba. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt
Pokalbiai rengiami bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu.
POST-ARCHITEKTŪRA
XX a. pabaiga yra pažymėta ypatingais sociopolitiniais, socioekonominiais ir sociokultūriniais lūžiais: Šaltojo karo pabaiga, kapitalizmo ir globalizacijos įsigalėjimu, informacijos technologijų plėtra. Šis laikotarpis taip pat yra reikšmingas įvairių, nepajudinamais atrodžiusių, reiškinių ir paradigmų pabaiga: socializmo, kolonijinio pasaulio, modernybės. Tai negalėjo neįtakoti ir architektūros reiškinių ir jos raiškos sampratų platesniame kultūriniame lauke: ji jau yra nagrinėjama postsocializmo, postkolonializmo, postmodernizmo kontekstuose. Šis pokalbių ciklas skirtas išsiaiškinti, kaip XX a. pabaigos pokyčiai įtakojo architektūros raidą ir būvį, ypatingą dėmesį skiriant Rytų Europos regionui. 20-sis pokalbių ciklas pristatys architektus, tyrėjus, akademinės bendruomenės atstovus, kurie pokalbių ir paskaitų metu dalinsis įžvalgomis apie XX amžiaus pabaigos POST-architektūros reiškinius.
Ciklo kuratoriai: Tomas Grunskis, Martynas Mankus.
Plakato iliustracijos autorius: Andrew Kovacs.
20-o pokalbių ciklo rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lenkijos institutas Vilniuje, Aco Nordic, Alucobond, Cembrit, Schindler, Tarkett, Velux.
Pokalbiai vyksta Nacionalinėje dailės galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbių pradžia 20:00.
Renginiai nemokami. Pokalbiai vyks lietuvių arba anglų kalbomis. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt