Mikroparodų serija „BUILDING NARRATIVES“ - Paroda #6 | Ką kalba Eiguliai. KORIDORIUS
Šeštojoje „Building Narratives“ (Materialūs pasakojimai) serijos mikroparodoje kviečiame susipažinti su Godos Verikaitės projektu – audio pasivaikščiojimu „Ką kalba Eiguliai“ ir jo ištrauka „Koridorius“.
Godos Verikaitės sukurtas audio pasivaikščiojimas „Ką kalba Eiguliai“ tyrinėja pasakojimo galias, kurių dėka įprastą mūsų kasdienybės aplinką galime išvysti kitaip, ir mūsų sužadintą vaizduotę, kuri gali pakeisti ir kasdienybės architektūros ateitį, ir mūsų ateitį joje. Kurdama „Ką kalba Eiguliai“ Goda kvietė sovietmečiu statyto Eigulių rajono Kaune gyventojus virtualiai ir gyvai pasivaikščioti kartu ir papasakoti vietines, mažai kam žinomas istorijas apie rajoną. Išpasakotas istorijas ir išvaikščiotus maršrutus Goda transformavo į naujus naratyvus ir, perpynusi su ateities spekuliacijomis, pavertė audio pasivaikščiojimu po Eigulius. Eidami sukurtu maršrutu ir klausydamiesi audio naratyvų, masinės gyvenamosios architektūros pripildytame rajone galime netikėtai atrasti mikroutopijų zonas, nepriklausomą garažų respubliką, energijos transformatorius, futurizmo bokštus, stebuklų mišką ir sutikti žaliuosius anarchistus. Parodoje rodomas video „Koridorius” – tai ėjime užfiksuota viena iš audio pasivaikščiojimo „Ką kalba Eiguliai“ maršrutų atkarpų.
Kūrinius kviečiame patyrinėti ir kultūros komplekse SODAS 2123 (iki rugsėjo 12 d.), ir virtualioje, kompiliuotoje realybėje su gyvu Godos komentaru, nuorodomis į audio pasivaikščiojimo įrašus, ankstesnius ir vėlesnius autorės darbus, tyrinėjančius miestų esamybės ir spekuliatyvių ateities scenarijų persipynimus.
apie „Building Narratives“
Mikroparodų serijoje pristatome kūrinius, gimusius Architektūros fondo plėtotos programos „Building Narratives“ metu 2019–2020 m. „Building Narratives“ programoje dalyvavę kūrėjai tyrinėjo architektūros ir pasakojimo santykius, kuomet pastatus formuoja ne tik tradicinės medžiagos – dabar ne mažiau svarbiu fizinės erdvės konstravimo elementu tampa pasakojimai. Nesvarbu, ar jie yra sukurti vardan viešųjų ryšių ar susiformavę savaime, pasakojimai kuria mūsų požiūrį į aplinką. Girdėdami, skaitydami ar dėliodamiesi juos iš fragmentų galime nuspręsti ar mus supanti aplinka yra gera, naudinga ir graži. Tuo pačiu metu, naujų pasakojimų atsiradimas gali pakeisti seniai suformuotą požiūrį į aplinką. Tai kas anksčiau buvo netinkama, gali tapti naudinga, kas buvo negražu, gali pasirodyti patrauklu – visa tai gali įvykti be jokių fizinių pokyčių. Naujas pasakojimas transformuoja architektūrą, todėl tampa ypač svarbu suprasti, kaip skirtingi kalbėjimo apie architektūrą būdai gali formuoti jos ateitį. Programos „Building Narratives“ metu Architektūros fondas siekė atrasti autentiškus ir asmeniškus pasakojimus bei paskatinti kūrėjus įsitraukti juos kuriant. Programa apjungė Architektūros fonde vykusius projektus ir jų metodus, ieškant bendrų vardiklių tarp tinklalaidžių ir publikacijų platformos „Aikštėje“ ir programoje dalyvavusių Future Architecture platformos kūrėjų.
Building Narratives programos Future Architecture platformoje dalyviai: Goda Verikaitė, Povilas Jankūnas, Sonja Lakič, Tatiana Letier Pinto, Un-War Space Lab, Will Jennings. Programos kuratoriai: Andrius Ropolas, Indrė Ruseckaitė, Justinas Dūdėnas, Sandra Šlepikaitė. Mikroparodų kuratoriai: Indrė Ruseckaitė ir Justinas Dūdėnas
„Building Narratives“ yra ir Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą ko-finansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba. Partneris – Kaunas 2022 programos „Modernizmas ateičiai“ ir „Visi kaip vienas“.