Mikroparodų serija „BUILDING NARRATIVES“ - Paroda #7 | FANTASTIŠKAS RAJONAS. RAUDONI DEBESYS
Septintojoje „Building Narratives“ (Materialūs pasakojimai) serijos mikroparodoje kviečiame susipažinti su Povilo Vincento Jankūno projektu – vaizduotę skatinančiu stalo žaidimu „Fantastiškas rajonas“ ir audio-vizualinė istorija „Raudoni debesys”, sukurta žaidimo seanso metu Eigulių rajone Kaune.
„Fantastiškas rajonas“ žaidimo autorius Povilas Vincentas Jankūnas – architektas, komiksų bei interaktyviosios medijos kūrėjas. Šį universalų stalo žaidimą Povilas sukūrė dalyvaudamas Architektūros fondo programoje „Building Narratives“, tyrinėjusioje architektūros ir pasakojimų santykius. Žaidimo metu dalyviai gali kurti naujus pasakojimus arba mitus apie realią vietovę pasitelkdami jos žemėlapį, žaidimo klausimus, kortas arba kauliuką ir, svarbiausia, vaizduotę. Žaidėjai žemėlapyje piešia ir pasakoja savo ėjimo klausimo atsakymus, kuriuos perpynus ir sujungus netikėtai atsirandančia kolektyvinio scenarijaus gija, gimsta naujas vietos naratyvas. Taip įprastos, istorinių ar kultūrinių sluoksnių stokojančios vietovės žaidėjų vaizduotėje pasidengia nauju, estafetės principu išgalvoto naratyvo sluoksniu, kuris lydi ir gyvai klaidžiojant po apžaistas vietas. „Raudoni debesys“ istorija taip ir buvo sukurta vieno žaidimo seanso metu pernai, o jos siužetas plėtojasi sovietiniame laikotarpyje statytame Eigulių mikrorajone Kaune.
Pasakojimo ir vaizduotės vaidmuo žaidime – kertinis. Pasak Povilo, „pasakojimas yra galinga jėga, galinti formuoti ir keisti mūsų požiūrį ir supratimą apie architektūrą ir miestus. Mes kasdien kuriame istorijas ir gyvename jomis. Pasakojimai sužadina žmogaus vaizduotę ir kitaip parodo mūsų gyvenimų aplinką, todėl ir gilinamės į istoriją, skaitome knygas, klausome pasakojimų, įsijausdami į visiškai kitokį buvusį, esamą ar išgalvotą pasaulį. Skaitydami arba klausydami pasakojimo, įsivaizduojame susijusią vietą gal net gyvesnę ir sudėtingesnę nei esamoje realybėje. Šį reiškinį jungiant su architektūra atsiranda milžiniška galia, kurianti įtraukiantį ir tekantį pasakojimą erdvei ir vietai, kurioje vyksta ypatingi, nerealūs ir paprastai gyvenime niekuomet nenutinkantys dalykai. Ir kuo ilgiau šie pasakojimai užsilieka mūsų mintyse, tuo stipriau mes esame linkę įtikėti.“
„Raudonus debesis“ kviečiame patyrinėti ir kultūros komplekse SODAS 2123 (iki rugsėjo 26 d.), ir virtualioje, kompiliuotoje realybėje su gyvu Povilo komentaru, nuorodomis į ankstesnius ir vėlesnius autoriaus darbus, kuriuose pasitelkiamos grafinio dizaino, komiksų, video ir stalo žaidimų medijos.
apie „Building Narratives“
Mikroparodų serijoje pristatome kūrinius, gimusius Architektūros fondo plėtotos programos „Building Narratives“ metu 2019–2020 m. „Building Narratives“ programoje dalyvavę kūrėjai tyrinėjo architektūros ir pasakojimo santykius, kuomet pastatus formuoja ne tik tradicinės medžiagos – dabar ne mažiau svarbiu fizinės erdvės konstravimo elementu tampa pasakojimai. Nesvarbu, ar jie yra sukurti vardan viešųjų ryšių ar susiformavę savaime, pasakojimai kuria mūsų požiūrį į aplinką. Girdėdami, skaitydami ar dėliodamiesi juos iš fragmentų galime nuspręsti ar mus supanti aplinka yra gera, naudinga ir graži. Tuo pačiu metu, naujų pasakojimų atsiradimas gali pakeisti seniai suformuotą požiūrį į aplinką. Tai kas anksčiau buvo netinkama, gali tapti naudinga, kas buvo negražu, gali pasirodyti patrauklu – visa tai gali įvykti be jokių fizinių pokyčių. Naujas pasakojimas transformuoja architektūrą, todėl tampa ypač svarbu suprasti, kaip skirtingi kalbėjimo apie architektūrą būdai gali formuoti jos ateitį. Programos „Building Narratives“ metu Architektūros fondas siekė atrasti autentiškus ir asmeniškus pasakojimus bei paskatinti kūrėjus įsitraukti juos kuriant. Programa apjungė Architektūros fonde vykusius projektus ir jų metodus, ieškant bendrų vardiklių tarp tinklalaidžių ir publikacijų platformos „Aikštėje“ ir programoje dalyvavusių Future Architecture platformos kūrėjų.
Building Narratives programos Future Architecture platformoje dalyviai: Goda Verikaitė, Povilas Jankūnas, Sonja Lakič, Tatiana Letier Pinto, Un-War Space Lab, Will Jennings. Programos kuratoriai: Andrius Ropolas, Indrė Ruseckaitė, Justinas Dūdėnas, Sandra Šlepikaitė. Mikroparodų kuratoriai: Indrė Ruseckaitė ir Justinas Dūdėnas
„Building Narratives“ yra ir Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą ko-finansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba. Partneris – Kaunas 2022 programos „Modernizmas ateičiai“ ir „Visi kaip vienas“.