MIESTAS KAIP TEKSTAS. KAUNO STOTIES RAJONAS / „ASMENINIS MIESTAS“ _ekskursija 4/KAUNAS - ŽILVINAS RINKŠELIS
Lapkričio 22 d., sekmadienį, nuo 12 val. kviečiame į istoriko Žilvino Rinkšelio ekskursiją „Miestas kaip tekstas. Kauno stoties rajonas“.
Moderniųjų laikų mintyje jau senokai yra įsitvirtinusi „miesto kaip teksto“ samprata, siūlanti atmesti tradicinį požiūrį į miestą kaip į daiktą. Maža to, jei miestovaizdį suvokiame kaip tekstą, kuriame tvarkingai išdėlioti vietos ženklai, veikiantys kaip tam tikra reikšmių sistema arba raštas, miestą mes galime „skaityti“.
Miestą sudaro ne tik jo materialusis pavidalas: pastatai, aikštės, gatvės, paminklai, gamtinis karkasas, bet ir tokie neapčiuopiami dalykai kaip: žmonių santykiai ir sąveikos, gyvensenos formos, tradicijos ir miesto folkloras. Nesunku darosi suvokti, kodėl keičiantis ideologijoms kinta ir miesto pavidalas – siekiama „perrašyti“ miestą, žmonių tarpusavio santykius, nepalankias tradicijas, gyvensenos normas, nes miestas nėra tik daiktas – miestas yra reikšmė.
Kaip miestas gali būti traktuojamas ir „skaitomas“ kaip tekstas, taip ir literatūros kūrinys gali būti įkvėptas miesto, jo pokyčių, žmonių ir jų likimų. „Literatūros kūrinyje pasirodantys miesto motyvai, įvaizdžiai, problematika yra atrankos būdu perimti iš tikrovės kaip svarbios, konkretaus meto ir vietos dvasią išreiškiančios dominantės. Literatūra ne tik fiksuoja specifinius tikrovės bruožus, bet – svarbiausia– joje įsispaudžia konkretaus laikotarpio individualiai ir kolektyviniai sąmonei būdingas santykis su šia tikrove <...>“. (Viktorija Šeina). Literatūra suteikia mums retą galimybę keliauti laiku, pajausti praėjusio laikmečio dvasią, skonį ir kvapą, pažvelgti į aprašomąjį objektą amžininkų akimis, liudija.
Ekskursija vyks lapkričio 22 d., sekmadienį, nuo 12 val. Ekskursija yra nemokama, su išankstine registracija. Norėdami užsiregistruoti, rašykite: dilbinas@gmail.com. Vietų skaičius ribotas.
Nuotraukos autorius: normalus, 2008 m. Iš: www.miestai.net/forumas
Nuotraukoje cituojamas tekstas: „Iš spirito gamyklos kamino, kitoje gatvės pusėje, kilo pilkų dūmų sruoga. Buvo girdėti, kaip stotyje pūškuoja garvežiai. Keistas tai buvo rajonas – čia pat kapinės su savo tyla ir dideliais lapojančiais medžiais aristokratiška Trakų gatvė, o iš kitos pusės – spirito gamykla, skurdi Šiaulių gatvė, virtinė bordelių Vytauto prospekte ir šurmulingas geležinkelis.“
V. Sirijos Gira RAUDONMEDŽIO ROJUS P. 251
Laukiame jūsų – gerai ekskursijai blogo oro nebūna!
Ekskursijų ciklas „ASMENINIS MIESTAS“ – šešioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „EKSKURSIJŲ GALIOS“ dalis. Tai šešios kelionės Vilniuje ir Kaune, kurios vyks savaitgaliais nuo lapkričio 14 d. Ciklo „ASMENINIS MIESTAS“ ekskursijas sieja ne konkreti tema, maršrutai ar formatai. Pagrindinė ciklo ašis – tai intriguojantys ir charizmatiški gidai, jų asmeninis požiūris kitu kampu į savo pasakojimą miestą ir skirtingos jų tapimo ekskursijų režisieriais istorijos.
Architektūros [pokalbių] fondo ciklas „EKSKURSIJŲ GALIOS“ tiria, kas yra ekskursija? Ar tai alternatyvios edukacijos dalis, bendruomenės telkimo įrankis, performansas, manifestas, konceptualus pjūvis ar linija per miestą, protestas, nostalgiška savirealizacija? Kokios yra ekskursijų galios – ar jos pajėgios pakeisti miesto erdvių privatumo ar viešumo, kultūrinio paveldo vertės ar nevertės, reprezentatyviųjų, kasdieninių ir atstumtųjų miesto vietų sampratas, kai kiekvienas gali būti gidu ir viešai pasakoti bei rodyti savo asmeninį miestą? Daugiau apie ciklą galite rasti čia: http://archfondas.lt/lt/pokalbiu. Pokalbių ir ekskursijų ciklą remia Lietuvos kultūros taryba.
www.lktl.lt