Sėkmingai užsiprenumeravote naujienlaiškį
<

Mikroparodų serija „BUILDING NARRATIVES“ - Paroda #4 | Istorijos naratyvai

15
BAL 2021

Gyvename įdomiu laikotarpiu, kai mieste pinasi labai daug kontekstų ir sluoksnių, kai nauja architektūra lipa ant senos, kai sovietiniai pastatai renovuojami ir tampa tarsi naujais, bet visgi viduje taip ir nepasikeičia, kai vienos gamyklos tampa namais, kitos nušluojamos nuo žemės, o jų vietoje iškyla nauji blizgantys ofisai. Visi šie architektūriniai sluoksniai ir istorijos klojasi, persipina ir persimaišo, ir štai turime tokią įdomią mišrainę – Vilnių. Mąstydamas apie tai vaikščiojau Paupio rajone ir fotografuodamas tyrinėjau, kokią istoriją ir naratyvus būsimiems pirkėjams ir miestiečiams konstravo tuo metu dar vykusių statybų rangovai, architektai ir užsakovai.

 

Šia fotografo Andrejaus Vasilenko mintimi pristatome jo fotografijų seriją „Istorijos naratyvai“. Tai ketvirtoji mikroparodų serijos „Building Narratives“ (Materialūs pasakojimai) dalis. Parodą pristatome dvejopu pavidalu – kūriniai yra įsikūrę ir kultūros komplekse @SODAS2123 (iki balandžio 15 d.), ir virtualioje, kompiliuotoje realybėje, kurioje jus ir kviečiame patyrinėti parodą ir jos erdvę kartu su gyvu autoriaus pasakojimu apie fotografijų seriją inspiravusius Vilniaus kontekstus. 

 

 

Mikroparodų serijoje pristatome kūrinius, gimusius Architektūros fondo plėtotos programos „Building Narratives“ metu 2019–2020 m. Programa tyrinėjo architektūros ir pasakojimo santykius, apjungė Architektūros fonde vykusius projektus ir jų metodus, ieškant bendrų vardiklių tarp tinklalaidžių ir publikacijų platformos „Aikštėje“, programoje dalyvavusių Future Architecture platformos kūrėjų bei architektūros kuravimo eksperimentų. „Building Narratives“ programai dedikuotą mikro parodų seriją pradedame nuo „Aikštėje” kuruotų tekstų ir juos lydinčių vizualinių kūrinių, kurie buvo publikuoti kultūrinėje spaudoje.

 

Pastatus formuoja ne tik tradicinės medžiagos, dabar ne mažiau svarbiu fizinės erdvės konstravimo elementu tampa pasakojimai. Nesvarbu, ar jie yra sukurti vardan viešųjų ryšių ar susiformavę savaime, pasakojimai kuria mūsų požiūrį į aplinką. Girdėdami, skaitydami ar dėliodamiesi juos iš fragmentų galime nuspręsti ar mus supanti aplinka yra gera, naudinga ir graži. Tuo pačiu metu, naujų pasakojimų atsiradimas gali pakeisti seniai suformuotą požiūrį į aplinką. Tai kas anksčiau buvo netinkama, gali tapti naudinga, kas buvo negražu, gali pasirodyti patrauklu – visa tai gali įvykti be jokių fizinių pokyčių. 

 

Naujas pasakojimas transformuoja architektūrą, todėl tampa ypač svarbu suprasti, kaip skirtingi kalbėjimo apie architektūrą būdai gali formuoti jos ateitį. Programos „Building Narratives“ metu Architektūros fondas siekė atrasti autentiškus ir asmeniškus pasakojimus bei paskatinti kūrėjus įsitraukti juos kuriant.

 

„Building Narratives“ yra ir Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą ko-finansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba. Partneris – Kaunas 2022 programos „Modernizmas ateičiai“ ir „Visi kaip vienas“.

 
>