BALTIC LOGS - Projekto pristatymas ir filmo peržiūra
Materialūs pasakojimai (Building Narratives)
Baltic logs – tarpdisciplininis tyrimas, žvelgiantis į miškų kirtimus militaristinėms reikmėms, prasidėjusius dar 1930 m. ir tebesitęsiančius šiandien. Tai – suprojektuotas Lietuvos miškų naikinimas, kur savitoje ekosistemoje medžiai auga, krenta ir vėl auga, be žmogaus įsikišimo.
"Nesvarbu, kur gyveni, tavo genuose vistiek yra miškas" – Mindaugas Survila, filmo "Sengirė" režisierius.
Tarp žmonių ir medžių vyrauja neproporcingas jėgos santykis. Žmonės eksploatuoja medžius, ir tarp jų nėra lygaus apsikeitimo materialiais kūnais. Tačiau šalia kūno ir kraujo yra medžio ląstelės ir vanduo. Miškų kirtimas taip pat yra ir augalų bei gyvūnų rūšių būveinių naikinimas.
Dešimties dienų virtualios kelionės metu kūrybinė komanda Un-War Space Lab dokumentuos sunaikintų miško teritorijų skirtingose Lietuvos vietovėse praeitį bei dabartį. Tyrimo tikslas – nužymėti naujų ekosistemų kūrimą karinių kraštvaizdžių formavimui, ar sprogmenų bandymams sovietmečiu, kaip pavyzdžiui Rūdininkų girioje, kur dėl karo pilotų mokymų ir nuolatinio bombardavimo teritorijoje buvo suformuotos smėlio kopos.
KŪRĖJŲ KOMANDA
Un-War Space Lab: Armina Pilav, Damir Ugljen, Karla Crnčević, Jonas Langbein, bendradarbiaujant su Ilona Jurkonyte.
Un-War Space Lab – tarpdisciplininė praktika, tyrinėjanti upių, miškų, architektūros ir tarprūšinių visuomenių transformacijas karo metu ir po jo, vadovaujama Arminos Pilav, karo transformacijų ekologijų tyrinėtos. Damir yra nepriklausomas archeologijos, socialinės antropologijos ir erdvinių sričių tyrėjas. Karla – dramaturgė, dirbanti su kinu ir tyrinėjanti judančių vaizdų politinį lauką bei erdvės eksperimentinei žiniasklaidai kūrimą. Jonas – architektas, per architektūrinius projektus apie įtraukimą, bendravimą, rūpinimąsi ir gyvenimą kartu, dirbantis su alternatyviomis žmonių sugyvenimo formomis.
Skaitmeninio tyrimo metu prie Un-War Space Lab prisijungs Ilona Jurkonytė, Lietuvoje gimusi kino tyrėja ir kuratorė.
Tyrimo pristatymas ir filmo peržiūra vyks rugsėjo 4 d. penktadienį, 20 val., Patiltėje (atviroje terasoje po Liubarto tiltu), Vilniuje.
Materialūs pasakojimai yra Future Architecture platformos ir Europos architektūros programos 2020 m. dalis. Programą kofinansuoja Europos sąjungos programa Kūrybiška Europa. Strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.