Tarptautinis seminaras. 1 paskaita - Joseph King - Pasaulio paveldo iššūkiai Lietuvoje: Vilniaus istorinio centro (1994) vertinimai / World Heritage Challenges in Lithuania: Revisiting Vilnius Historical Centre (1994)
Joseph King (ICCROM, architektūros ir urbanistikos istorikas) pranešimas „20 Years on the World Heritage List: Vilnius Historic Centre and the Historic Urban Landscape Approach”.
Savo J. King dalinasi asmenine patirtimi dirbant su Vilniaus senamiesčiu nuo 1996 m. iki dabar. Primena bruožus dėl kurių Vilniaus istorinis centras (senamiestis) 1994 m. įrašytas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą ir su kokiomis problemomis teko susidurti Vilniaus senamiesčiui po Nepriklausomybės. Taip pat pristato Istorinio miestovaizdžio požiūrio (angl. Historic Urban Landscape apporach) priešistorę ir jo pagrindines gaires, atsižvelgiant į UNESCO patvirtintas Rekomendacijas dėl istorinio miestovaizdžio, 2011 m. Akcentuoja, kad su žmonėmis, bendruomene ir politikais yra svarbu kalbėti jų kalba. Taip pat svarbu pritraukti investicijas bei dirbti visiems kartu, kad paveldą būtų galima perduoti kitoms kartoms.
Pranešimas skaitytas Vilniaus universitete 2014 m. gegužės 9-10 d. vykusio tarptautinio seminaro „Pasaulio paveldo iššūkiai Lietuvoje: Vilniaus istoriniocentro (1994) ir Kernavės archeologinės vietovės (2004) vertinimai“/World Heritage Challenges in Lithuania: Revisiting Vilnius Historical Centre (1994) and Kernavė Archaeological Site (2004)” metu.
Seminaro tikslas – aktualizuoti Vilniaus istorinio centro ir Kernavės archeologinės vietovės naujausius paveldosauginius tyrimus, teorinius vertinimo aspektus ir vietovių vadybos problematiką pasauliniame kontekste. 2014 m. sukanka 20 metų, kai į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įrašytas Vilniaus istorinis centras, ir 10 metų, įrašyta Kernavės archeologinė vietovė.
Seminaro programa:
http://www.unesco.lt/images/wordpress/uploads/2014/04/Seminaro-programa-2014-LT3.pdf
Organizatoriai ir partneriai: Vilniaus universitetas, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija; ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas, Architekūros [aktualijų] fondas.
Seminarą iš dalies finansuoja Lietuvos mokslo taryba ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.
www.archondas.lt
www.unesco.lt